تبلیغات
سیاه جامگان خراسانی - ضربه مغزی از یك بیمار ، نابغه موسیقی ساخت!
 
 


<-BlogDescription->

ضربه مغزی از یك بیمار ، نابغه موسیقی ساخت!
ضربه مغزی و ابتلا به سندرم نبوغ اكتسابی، یك شهروند آمریكایی را به نابغه موسیقی تبدیل كرده است.

برای خواندن ادامه متن به ادامه مطلب بروید
به گزارش ایسنا، «درك آماتو» در سال 2006 میلادی و به دلیل اصابت سرش به استخر، دچار ضربه مغزی و بلافاصله به بیمارستان منتقل شد. این ضربه باعث بروز سردردهای شدید و از دست رفتن بخشی از قدرت شنوایی «آماتو» شد، اما پس از این حادثه توانایی ویژه ای در وی بروز كرد.

«آماتو» مدتی پس از این حادثه به طور اتفاقی در منزل یكی از دوستانش پشت پیانو نشسته و شروع به نواختن حرفه‌ای پیانو كرد، درحالی كه هیچ آموزش ویژه ای در این زمینه ندیده بود.

دكتر «اندرو ریوز» متخصص مغز و اعصاب در خصوص علت بروز این حالت در این بیمار كه اكنون گفته می‌شود نابغه‌ای در موسیقی است، تأكید كرد: این بیمار دچار وضعیت خاصی موسوم به سندرم ساوانت یا نبوغ اكتسابی(Acquired Savant Syndrome) شده كه در اثر ضربه شدید به سر و تغییر شیمی مغز روی داده است.

سندرمی كه این بیمار به آن مبتلا شده است از نوع بسیار نادر بوده و تركیبی از توانایی های مختلف موسیقی و بصری است. «درك آماتو» اكنون فعالیت خود را به عنوان یك موسیقدان حرفه ای پیگیری می كند.

محققان سندرم ساوانت یا نبوغ اكتسابی را یك بیماری ژنتیكی یا اكتسابی می دانند كه باعث ایجاد مهارت های استثنائی در حوزه های خاص مانند نواختن موسیقی می‌شود.

در جهان حداقل 30 بیمار وجود دارند كه به دلیل ضربه مغزی به سندرم ساوانت مبتلا و از توانایی های بالای موسیقی یا ریاضی برخوردار شده‌اند.


منبع خبر : تابناك - http://www.tabnak.ir/fa/print/250951::
:: مرتبط با: علم ,
:: برچسب‌ها: سندروم , موسیقی , پیانو , نبوغ , اکتساب ,
:: لینک های مرتبط: ایران حال ,
نویسنده : محمد حسن دباغی
تاریخ : چهارشنبه 27 شهریور 1392