تبلیغات
سیاه جامگان خراسانی - تفسیر آیه 1 سوره بقره
 
 


<-BlogDescription->

تفسیر آیه 1 سوره بقره
طبق قرار روزانه امروز باهم اولین آیه از سوره بقره را تفسیرش را می خوانیم

برای خواندن تفسیر به ادامه مطلب بروید

آیه

الم‏

ترجمه

الف لام میم‏

نکته ها

درباره‏ى حروف مقطّعه، اقوال مختلفى بیان شده است، از جمله:
1. قرآن، معجزه‏ ى الهى از همین حروف الفبا تألیف یافته كه در اختیار همه است، اگر مى‏ توانید شما نیز از این حروف، كلام معجزه‏ آمیز بیاورید.
2. این حروف، نام همان سوره‏ اى است كه در ابتدایش آمده است.
3. این حروف، اشاره به اسم اعظم الهى دارد.(98)
4. این حروف، نوعى سوگند و قسم خداوند است.(99)
5. این حروف، از اسرار بین خداوند و پیامبر است.(100) ومطابق بعضى روایات رموزى است كه كسى جز خداوند نمى ‏داند.(101)
امّا شاید بهترین نظر همان وجه اوّل باشد. زیرا در میان یكصد و چهارده سوره قرآن، كه 29 سوره آن با حروف مقطّعه شروع مى‏ شود، در بیست و چهار مورد بعد از این حروف، سخن از قرآن و معجزه بودن آن است. چنانكه در این سوره به دنبال «الم»، «ذلك الكتاب» آمده و به عظمت قرآن اشاره شده است.
در آغاز سوره شورى نیز حروف مقطّعه‏ ى «حم عسق» آمده است كه بعد از آن مى‏ فرماید: «كذلك یُوحى الیك والى الّذین مِن قبلك اللّه العزیزُ الحكیم» خداوندِ عزیز و حكیم، این چنین بر تو و پیامبران پیش از تو وحى مى‏ كند. یعنى وحى خداوند نیز با استفاده از همین حروف است. حروفى كه در دسترس همه افراد بشرى است. البتّه خداوند با این حروف، كتابى نازل كرده كه معجزه است. آیا انسان نیز مى‏ تواند چنین كتابى فراهم كند؟!
آرى، خداوند از حروف الفبا، كتاب معجزه نازل مى‏ كند، همچنان كه از دل خاك صدها نوع میوه و گل و گیاه مى‏ آفریند و انسان مى‏ سازد. ولى نهایتِ هنر مردم این است كه از خاك و گل، خشت و آجر بسازند!
98) تفسیر نورالثقلین.
99) بحارالانوار، ج‏88، ص‏7.
100) بحارالانوار، ج 89، ص 384.
101) تفسیر مجمع‏ البیان.


توضیحات

 سیماى سوره بقره‏
 این سوره كه دویست و هشتاد و شش آیه دارد، در مدینه نازل شده و بزرگترین سوره قرآن است.
 علت نامگذارى آن به بقره، داستان بسیار زیباى گاو بنى‏ اسرائیل است كه در آیات 67 تا 73 بیان شده است.
 محتواى سوره به علت طولانى بودن، دربردارنده مطالب گوناگون اعتقادى، فقهى، عبادى از قبیل توحید و هستى‏ شناسى و معاد و حیات پس از مرگ، تشریع قوانین عبادى، اخلاقى و فردى و اجتماعى بسیارى است. همچنین مسائل مربوط به وحى و اعجاز كتاب آسمانى و خدمات اجتماعى از قبیل بخشش و انفاق و احسان و جنگ و جهاد با دشمنان و قانون قصاص را در خود جاى داده است.
 در این سوره آیة الكرسى و آیه دین كه بزرگترین آیه قرآن است، ماجراى تغییر قبله، بهانه تراشى‏ هاى بنى‏ اسرائیل، آفرینش حضرت آدم و نافرمانى شیطان و فرازهایى از تاریخ تعدادى از پیامبران مانند حضرت آدم و ابراهیم و موسى‏ علیهم السلام و داستان هاروت و ماروت و طالوت و جالوت بیان شده است.
 از آنجایى كه دو سوره بقره و آل عمران احكام فقهى و اسماء و صفات نورانى الهى بسیارى را در خود جاى داده‏ اند، به آنها «زهراوان» یعنى دو سوره بسیار درخشان گفته‏اند.
 از رسول خداصلى الله علیه وآله  پرسیدند كدام سوره‏ هاى قرآن از همه برتر است، فرمودند: سوره بقره و سؤال كردند كدام آیه برتر است؟ فرمودند: آیة الكرسى.(97)
97) تفاسیر نورالثقلین و مجمع البیان.

::
:: مرتبط با: دین , قرآن , خواندنی ,
:: برچسب‌ها: تفسیر , نور , آیه , 1 , سوره , بقره ,
:: لینک های مرتبط: تفسیر نور ,
نویسنده : محمد حسن دباغی
تاریخ : شنبه 23 شهریور 1392